Projektowanie i budowa systemów nawadniania. Systemy nawadniające Warszawa

Nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe. Systemy nawadniające Warszawa

Nawadnianie kropelkowe. Systemy nawadniające Warszawa

Systemy nawadniania to nie tylko efektowne zraszacze czy elektrozawory, które dla laików mogą ocierać się o tematykę czarnej magii. Nawadnianie w ogrodzie to instalacja skomplikowana, złożona z kilku rodzajów elementów nawadniających. Jedną ze składowych systemu nawadniającego w ogrodzie jest nawadnianie kropelkowe. 

Czym jest nawadnianie kropelkowe ?

Już sama nazwa mówi praktycznie wszystko. Jest to sposób nawadniania polegający na podawaniu wody, w bezpośrednim sąsiedztwie nasadzeń, w postaci kropli. Zasada działania jest prosta – woda dostarczana jest roślinom za pomocą węży (linii) kroplujących lub też  pojedynczych kroplowników zamontowanych na rurach doprowadzających wodę.

Woda dostarczana za pomocą linii kroplujących trafia bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin podlewanych dzięki czemu nawadnianie kropelkowe jest o wiele wydajniejszym sposobem podlewania niż zraszacze nawadniające trawniki. Zminimalizowanie strat np. przez parowanie czy rozchlapywanie wody podnosi efektywność.

Jak podlewać ? 

Zasadniczo na rynku mamy do wyboru:

  • linie kroplujące
  • kroplowniki, kroplospływy
  • taśmy kroplujące

Linie kroplujące najczęściej wykorzystywane są do podlewania rabat, czyli w miejscach, gdzie mamy zróżnicowaną roślinność, której nie możemy podlać zraszaczami (delikatne liście, kwiaty itp). Przewody kroplujące wyposażone są w emitery, dzięki którym woda wydostaje się w postaci kropli. Emitery rozmieszczone są standardowo co 33, 40, 50 lub 60 centymetrów. Ponadto, w przypadku gdy różnica poziomu terenu wynosi pow. 1 metra stosuje się linię kroplującą z kompensacją ciśnienia. Linię kroplującą układa się pod korą czy żwirem.

Kroplowniki stosowane są do np. roślin w donicach lub wszędzie tam, gdzie należy ze względu na różnorodne zapotrzebowanie wodne roślin, rozgraniczyć ilość podawanej wody. Kroplowniki, w przeciwieństwie do linii kroplującej można dobrać w zależności od potrzeb. Wydatek wody, który jest stały w przypadku przewodów kroplujących, w kroplownikach wynosi od 2 do 8 litrów na godzinę. Dzięki takiemu zróżnicowaniu możemy w łatwy sposób odpowiednio podlać rośliny o zupełnie różnym zapotrzebowaniu na wodę.

Nawadnianie kropelkowe. Systemy nawadniania Warszawa. Projektowanie, budowa, serwis.

Nawadnianie kropelkowe. Systemy nawadniania Warszawa. Projektowanie, budowa, serwis.

Taśmy kroplujące stosowane są w sadownictwie, przy uprawie warzyw, w szklarniach czy na plantacjach jagodników. Charakteryzują się stałym wydatkiem wody. Zachowują ciśnienie wody nawet na długich odcinkach nawadniania. Wydatek z jednego kroplownika wynosi 1 – 2 litry na godzinę.

Każda ze wspomnianych metod nawadniania kropelkowego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami wody. Wymagane są tutaj filtry wyłapujące zanieczyszczenia mogące zapchać kroplowniki lub w efekcie popsuć linie lub taśmy kroplujące. Wszystkie trzy metody wymagają ponadto odpowiedniego ciśnienia roboczego wody, które nie powinno przekraczać 3 – 3,5 Bar.  


Kategoria: Artykuły

Możliwość komentowania jest wyłączona.