Projektowanie i budowa systemów nawadniania. Systemy nawadniające Warszawa

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania, które pojawiają się zarówno przed montażem systemu nawadniającego jak i w trakcie jego użytkowania.

1. Czym jest profesjonalnie zbudowany system nawadniający ?

To rozprowadzona pod powierzchnią gruntu sieć rur (przeważnie LDPE), wyposażona w urządzenia zraszające (zraszacze rotacyjne, zraszacze statyczne, linie kroplujące, mikrozraszacze i in.). Cały system sterowany jest za pomocą elektrozaworów podłączonych do sterownika.  Sterownik może być rozbudowany o :

  • czujnik deszczu
  • czujnik wilgotności gleby
  • podłączony do stacji pogodowej
Przy odpowiednich ustawieniach system nawadniający rozprowadza optymalnie dobraną ilość wody, w zależności od potrzeb roślinności oraz warunków atmosferycznych.

2. Czy system nawadniający musi być drogi? Ile kosztuje zamontowanie systemu nawadniającego?

Na całkowity koszt systemu nawadniające składa się klika czynników. Najważniejsze z nich to wielkość podlewanego terenu, wydajność źródła wody, a co za tym idzie ilość sekcji ( i materiałów potrzebnych na ich budowę) oraz jakość wykorzystanych podzespołów. W przypadku, gdy mamy do dyspozycji np. wodę z wodociągu lub pompę z własnego ujęcia o odpowiednio wysokich parametrach, koszt budowy systemu nawadniającego będzie niższy. Jeśli jednak wydajność źródła wody, czy to wodociągowej czy z własnej pompy jest zbyt niska, konieczne jest zastosowanie większej ilości sekcji przez co wzrastają koszty materiałów i montażu.

3. Czy warto zainstalować system nawadniający ?

Oczywiście – tak. I nie mówimy tak tylko dlatego, że na tym zarabiamy. Profesjonalnie zaprojektowany i zainstalowany system automatycznego nawadniania, nie tylko pozwala zapomnieć o żmudnym obowiązku podlewania trawnika i roślin. Warto ponieważ jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż podlewanie ręczne. Montaż systemu nawadniającego pozwala zoptymalizować wydatek wody względem potrzeb, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie rachunków za wodę. Ponadto mamy pewność, że rośliny podlewane są w odpowiedni sposób oraz taką ilością wody, jakiej potrzebują.

4. Mam gotowy ogród, czy mogę zainstalować w nim system nawadniający?

Systemy nawadniające montujemy zarówno w dopiero zakładanych jak również w już istniejących ogrodach. Mało inwazyjna metoda wykonywania wykopów pod sieć rur pozwala uniknięcie zniszczenia ogrodu oraz znajdujących się w nim roślin. Wszelkie ślady ingerencji w trawnik czy rabaty znikają niemalże w 100% już w drugim miesiącu od instalacji.

5. Mam bardzo niskie ciśnienie wody, czy to znaczy że nie zainstalujecie mi systemu nawadniającego?

Ciśnienie wody jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę całego systemu. Nie jest to jednak czynnik dyskwalifikujący od montażu systemu nawadniającego. Prawdopodobnie potrzebna będzie większa ilość sekcji, co przełoży się na cenę.

6. Chciałbym zamontować system nawadniający samemu, czy sobie poradzę ?

Jeśli macie Państwo niewielką działkę, którą chcecie uzbroić w system nawadniający, jest to jak najbardziej możliwe. Chętnie udzielimy praktycznych rad jak to zrobić, a przy zakupie u nas podzespołów potrzebnych do zbudowania systemu nawadniania, projekt systemu nawadniającego wraz ze szczegółowym opisem otrzymacie Państwo od nas ZA DARMO.

7. Co zrobić z systemem nawadniania w zimę ?

Automatyczny system nawadniania powinien zostać przed okresem zimowym dokładnie opróżniony z wody. Aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym spowodowanym przez zamarzającą w rurach wodę należy usunąć ją z rur jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Nasza firma świadczy usługi jesiennej konserwacji systemów nawadniających.

8. Co jeśli woda, której chcę używać do podlewania ma w sobie dużo żelaza ?

Ogólnie rzecz ujmując, nie powinno to negatywnie wpływać na pracę systemu nawadniającego. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mimo iż podzespoły produkowane są z wysokojakościowych tworzyw sztucznych, to z czasem osad może utrudnić przepływ, a nawet uszkodzić takie elementy jak elektrozawory.

9. System podlewa cały czas, a co się dzieje gdy pada deszcz?

System nawadniania wyposażony w czujnik deszczu lub czujnik wilgotności gleby automatycznie wyłączy wtedy możliwość podlewania. Unikniemy wtedy sytuacji, w której system nawadniający włączy się podczas opadów deszczu.

10. Co będę musiał robić przy takim systemie nawadniającym? Jak go obsługiwać ?

Montowane przez nas systemy nawadniające są praktycznie bezobsługowe. Prawidłowe ustawienia sterownika czy zraszaczy przeprowadzone przez naszych instalatorów pozwalają zapomnieć o obowiązku podlewania. Wszelkie czynności konserwacyjne sprowadzają się do:

  • przygotowania systemu do okresu zimowego
  • uruchomienia systemu na wiosnę
  • ewentualnych wymian baterii podtrzymujących pamięć sterownika oraz ponowne jego zaprogramowanie w przypadku utraty tych ustawień

 


Kategoria: FAQ

Możliwość komentowania jest wyłączona.